Ambasada Shqiptare në SHBA bën thirrje për qetësim të situatës

Pas trazirave të fundit në SHBA ka reaguar edhe ambasada shqiptare në Uashington. Ditën e djeshme, turma protestuesish mësynë Kapitolin dhe u përleshën me forcat e sigurisë nga ku ngelën të vdekur katër persona. Në reagimin e ambasadës shqiptare thuhet:

“Demokracia është një bimë delikate. Si e tillë ajo kërkon kujdes dhe inpenjim nga të gjithë aktorët politikë në vend. Protesta është një e drejtë njerëzore dhe demokratike por ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të qetësojnë gjakrat dhe të sillen konform parimeve demokratike. Ambasada Shqiptare u bën thirrje protestuesve dhe pozitës në opozitë të heqin dorë dhe distancohet nga aktet e dhunës. Gjithashtu ne shprehemi të gatshëm të luajmë rolin e negociatorit midis palëve. Vendosim në dispozicion ambientet e ambasadës sonë dhe ftojmë pozitën dhe opozitën të paraqiten në këto ambiente për të filluar sa më parë një reformë të re zgjedhore. Populli amerikan meriton më tepër dhe politikanët e saj duhet të ngrihen në nivelin e burrave të shtetit”

Kjo deklaratë e Ambasadës Shqiptare në SHBA ndjek një paralajmërim të saj një ditë më parë në të cilën u bënte thirrje shtetasve shqiptarë që punojnë në Uashington, të qëndrojnë larg ndërtesës së Kapitolit dhe të shmangin turmat dhe mitingjet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s